O zaletach sportowej odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna to prawdziwa rewolucja w świecie odzieży sportowej. Posiada niesamowite właściwości, między innymi poprawia pracę układu krążenia, wspomaga pracę mięśni. Przyspiesza również proces ich regeneracji. Choć powstała z myślą o sportowcach zawodowych, równie chętnie wykorzystują ją amatorzy, dostrzegając niezwykłe zalety tego rodzaju ubrań. Wielu z nas zmierza się z problemem opuchniętych nóg, zwłaszcza podczas upalnych dni czy po długich podróżach. Nic nie przynosi im większego ukojenia, niż opaski lub skarpety kompresyjne.

Jak działa odzież kompresyjna?
W odzieży kompresyjnej projektanci wykorzystali zasadę zmiennego ucisku. Dokładnie ta sama zasada stosowana jest przy produkcji medycznej odzieży kompresyjnej. Przykładem są chociażby rajstopy zapobiegające powstawaniu żylaków. Stopniowy ucisk sprawia, że układ krążenia pracuje znacznie sprawniej. Krew jest szybciej pompowana do serca, a z mięśni odprowadzany jest kwas mlekowy. W przypadku osób uprawiających sport ta druga właściwość odzieży kompresyjnej jest szczególnie ważna. Gdy stężenie kwasu mlekowego wzrasta, a jest to nieunikniony efekt treningu, pojawia się nieprzyjemny ból mięśni. Dzięki ubraniom kompresyjnym można go uniknąć.

Opaski kompresyjne na uda czy łydki polecane są zwłaszcza biegaczom. Zmniejszają występujące w trakcie biegu wstrząsy mięśni, przez co stają się one mniej napięte. W czasie ćwiczeń w ubraniach kompresyjnych mięsnie nie męczą się tak bardzo. Co więcej, znacznie szybciej się regenerują. Zaletą odzieży kompresyjnej jest także stabilizacja mięśni i ścięgien. Osoby, które ją stosują są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko kontuzji spowodowanych przeciążeniem.

Ubrania kompresyjne są dopasowane do budowy anatomicznej człowieka. Stąd bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Odzież kompresyjna nie będzie dobrze spełniała swojej funkcji, jeżeli nie będzie idealnie przylegać do ciała. W polskich sklepach sportowych znajdziemy szeroką ofertę ubrań kompresyjnych takich, jak wspomniane opaski na łydki, uda oraz ręce czy skarpetki, ale również specjalne koszulki oraz getry. Tego typu odzież dostępna jest w sklepie internetowym Sport House, na stronie odziez-sportowa.com. Warto zastanowić się nad jej zakupem, ponieważ sprawia, że treningi stają się łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej komfortowe, a skutki intensywniejszych ćwiczeń mniej odczuwalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *